Fakty Press

Wiadomości z kraju i ze świata

USA planują wysłać na Ukrainę system obrony przeciwrakietowej Patriot – CNN

Administracja prezydenta USA Joe Bidena finalizuje plany wysłania na Ukrainę systemu obrony przeciwrakietowej Patriot.

O tym poinformował CNN , powołując się na urzędników USA.

„Plan Pentagonu musi jeszcze zostać zatwierdzony przez sekretarza obrony Lloyda Austina, zanim zostanie wysłany do podpisu prezydenta Joe Bidena” — czytamy w raporcie.

Należy zauważyć, że po sfinalizowaniu planów, oczekuje się, że systemy Patriot zostaną szybko wysłane w nadchodzących dniach. Nie jest jednak jasne, ile wyrzutni rakiet zostanie wysłanych.

Typowa bateria Patriota obejmuje zestaw radarowy wykrywający i śledzący cele, komputery, sprzęt do wytwarzania energii, stację kontroli zaangażowania i do ośmiu wyrzutni, z których każda zawiera cztery gotowe do wystrzelenia pociski.

W przeciwieństwie do mniejszych systemów obrony powietrznej, baterie rakiet Patriot wymagają znacznie liczniejszych załóg, co wymaga dziesiątek personelu do ich prawidłowej obsługi.

Szkolenie baterii rakiet Patriot trwa zwykle kilka miesięcy.

System jest powszechnie uważany za jedną z najskuteczniejszych broni dalekiego zasięgu do obrony przestrzeni powietrznej przed nadlatującymi pociskami balistycznymi i manewrującymi, a także niektórymi samolotami.

Ze względu na swoje zdolności dalekiego zasięgu i na dużych wysokościach może potencjalnie zestrzelić rosyjskie rakiety i samoloty daleko od zamierzonych celów na Ukrainie.

Wcześniej Stany Zjednoczone wysyłały baterie Patriot do sojuszników NATO, takich jak Polska, jako sposób na wzmocnienie ich obrony, a także wysyłały inne systemy uzbrojenia na Ukrainę, aby pomóc w walce z rosyjską inwazją.

W ostatnich latach Stany Zjednoczone wysłały rakiety Patriot do Arabii Saudyjskiej i Iraku, aby przeciwdziałać zagrożeniom ze strony Iranu i jego pełnomocników, oraz w region Pacyfiku, aby odstraszyć Koreę Północną.

W sumie ponad tuzin sojuszników USA, w tym Niemcy, Japonia i Izrael, również zakupiło system.

W ostatnich miesiącach Stany Zjednoczone wysłały na Ukrainę obronny system rakiet średniego zasięgu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *