Fakty Press

Wiadomości z kraju i ze świata

TikTok ban

University of Oklahoma banuje TikToka po tym, jak zarządzenie gubernatora Stitta powołuje się na „obawy dotyczące bezpieczeństwa narodowego”

Zakaz uniwersytecki, wysłany we wtorek, dotyczy zarówno studentów, jak i pracowników.

Uniwersytet Oklahomy zakaże korzystania z aplikacji społecznościowej TikTok dla studentów i pracowników, zgodnie z e-mailem wysłanym do studentów we wtorek.

W e-mailu szkoła poinformowała, że ​​zablokuje dostęp aplikacji do Internetu zamiast zarządzenia wykonawczego gubernatora Kevina Stitta zakazującego TikTok na urządzeniach państwowych.

David Horton, dyrektor ds. informacji i starszy zastępca wiceprezesa, w liście wysłanym do studentów 20 grudnia;

Zgodnie z zarządzeniem gubernatora 2022-33, ze skutkiem natychmiastowym, żaden pracownik ani student uniwersytetu nie ma dostępu do aplikacji ani strony internetowej TikTok na urządzeniach należących do uniwersytetu lub obsługiwanych przez uniwersytet, w tym przewodowych i bezprzewodowych sieci OU. W wyniku zarządzenia wykonawczego dostęp do platformy TikTok zostanie zablokowany i nie będzie można uzyskać do niego dostępu z sieci kampusowej. Konta TikTok administrowane przez uniwersytety muszą zostać usunięte, a zamiast nich wykorzystane alternatywne platformy mediów społecznościowych.

W liście stwierdza się, że TikTok, który działa pod kontrolą chińskiego rządu, został zakazany przez gubernatora z powodu „ciągłych obaw związanych z bezpieczeństwem narodowym i cybernetycznym aplikacji TikTok”.

„Dziękuję za współpracę” – zakończył Horton.

Gubernator Stitt, republikanin, wydał 8 grudnia dekret, który zakazał korzystania z TikToka wszystkim „państwowym agencjom rządowym, pracownikom i kontrahentom w sieciach rządowych lub urządzeniach wydanych przez rząd”.

Urządzenia obejmują „wydane przez państwo telefony komórkowe, komputery lub inne urządzenia zdolne do łączenia się z Internetem” – informuje nakaz.

„Nie będziemy uczestniczyć w pomaganiu Komunistycznej Partii Chin w uzyskaniu dostępu do informacji rządowych” – powiedział wówczas Stitt.

„Utrzymanie cyberbezpieczeństwa rządu stanowego jest konieczne, aby nadal służyć i chronić obywateli Oklahomy i nie będziemy uczestniczyć w pomaganiu Komunistycznej Partii Chin w uzyskaniu dostępu do informacji rządowych” – dodał gubernator.

Natychmiast po zarządzeniu gubernatora Northeastern State University, uniwersytet publiczny z siedzibą w Tahlequah, również zablokował aplikację.

Dział Relacji Uniwersyteckich NSU wysłał e-mail do studentów, pracowników i wykładowców, powiadamiając ich o zmianie zasad 9 grudnia.

Według Tahlequah Daily Press e-mail poinstruował pracowników i organizacje studenckie korzystające z oficjalnych kont NSU TikTok, aby je usuwały i usuwały aplikację, jeśli „znajduje się na urządzeniach należących do NSU, dzierżawionych lub zarządzanych”.

„Northeastern State University przestrzega zarządzenia gubernatora Stitta 2022-33” — napisał Dan Mabery, wiceprezes ds. stosunków z uniwersytetami. „Dlatego sprzęt uniwersytecki/dzierżawiony/zarządzany przez uniwersytet, w tym sieć NSU, nie może być używany do pobierania lub uzyskiwania dostępu do aplikacji lub strony internetowej TikTok. W wyniku rozporządzenia wykonawczego dostęp do platformy mediów społecznościowych TikTok zostanie umieszczony na czarnej liście i nie można uzyskać dostępu z sieci kampusu”.

Zarówno prezydent Biden, jak i były prezydent Donald Trump poruszyli kwestie związane z używaniem TikTok w Stanach Zjednoczonych, podobnie powołując się na kwestie bezpieczeństwa narodowego i nadzoru, przy czym ten ostatni próbował całkowicie zakazać aplikacji.

TikTok to aplikacja społecznościowa należąca do chińskiej firmy ByteDance. Jest powszechnie używany przez młodsze pokolenia i umożliwia użytkownikom udostępnianie krótkich filmów z adnotacjami lub napisami lub praktycznie na dowolny temat.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *