Fakty Press

Wiadomości z kraju i ze świata

Bojownicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner są zaangażowani w aktywne prace budowlane na Białorusi

Najemnicy Wagnera budują fortyfikacje na poligonie na Białorusi

Bojownicy z rosyjskiej prywatnej firmy wojskowej Wagner zaangażowani w aktywne prace budowlane na Białorusi.

Wagnerowcy wznoszą fortyfikacje na poligonie Repiszcza pod Osipowiczami w obwodzie mohylewskim.

Tak twierdzi białoruski serwis Radio Svaboda, który przeanalizował ekskluzywne zdjęcia satelitarne tego poligonu wykonane przez Planet Labs 31 lipca 2023 r.

Poligon Repishche znajduje się 15 kilometrów od obozu najemników Wagnera we wsi Tsel

Poligon Repishche znajduje się 15 kilometrów od obozu najemników Wagnera we wsi Tsel. Na zdjęciu budowa licznych obwarowań, być może ziemianek. Obok widać obiekty przypominające samochody osobowe, jasnoszare minibusy UAZ i pracujące buldożery.

29 lipca Ministerstwo Obrony Białorusi poinformowało, że 51. Brygada Artylerii przeprowadzi na tym poligonie wspólne ćwiczenia z instruktorami Grupy Wagnera.

Nie tak dawno na kanale Telegram związanym z najemnikami Wagnera pojawił się film pokazujący budowę ufortyfikowanego obozu leśnego. Tamtejsze ziemianki są wyposażone w małe piece, więc obóz może nadawać się do życia w zimnych porach roku.

Na wydzielonych parkingach znajduje się sprzęt budowlany i platformy do jego transportu. Platformy całkowicie pokrywają się kolorystycznie z tymi na wideo kanału Telegram „Belarus Brain”, który został wcześniej zweryfikowany przez Radio Svaboda.

Film nagrano na obwodnicy Bobrujska, kiedy kolumna pojazdów przejeżdżała przez Berezynę.

23 czerwca lider Grupy Wagnera Jewgienij Prigożyn ogłosił „marsz sprawiedliwości” przeciwko rosyjskiemu dowództwu wojskowemu. W szczególności przeciwko rosyjskiemu ministrowi obrony Siergiejowi Szojgu.

Samozwańczy przywódca Białorusi Alaksandr Łukaszenka przeprowadził rozmowy z Prigożynem, po których stwierdził, że bojownicy ugrupowania wstrzymają marsz na Moskwę i wrócą do swoich obozów polowych.

Następnie prezydent Rosji Władimir Putin powiedział, że siły Wagnera mogą podpisać kontrakt z rosyjskim Ministerstwem Obrony lub wyjechać na Białoruś.

1 sierpnia na Białoruś przybył 14. konwój najemników Wagnera.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *