Fakty Press

Wiadomości z kraju i ze świata

IZRAEL ROZPOCZYNA „NAJBARDZIEJ ŚMIERCIONOŚNE NALOTY OD LAT” NA SYRIĘ Z KOORDYNACJĄ AMERYKAŃSKIEGO WYWIADU

Washington Post nazywa ostatnie nocne naloty izraelskie na Syrię „niezwykle intensywnym” atakiem na „pozycje irańskie”, podczas gdy The Guardian donosi o „najbardziej śmiercionośnych nalotach na Syrię od lat”, w których zginęło 57 syryjskich rządów i irackiej milicji.

Naloty dotarły w głąb kraju w pobliżu granicy syryjsko-irackiej w prowincji Deir Ezzor, a ich celem były magazyny broni i pozycje wojskowe. Miejsce to jest również uważane za kluczowy punkt tranzytowy broni między Syrią a jej sojusznikami w Iraku i Iranie.

Syryjskie media państwowe zidentyfikowały ten obszar jako okolice Albu Kamal, mówiąc, że szkody są nadal „oceniane”.

Wydaje się, że izraelska operacja ma związek z ciągłą kampanią nacisku Trumpa na Iran podczas jego ostatniego tygodnia w Białym Domu. Według amerykańskiego źródła wywiadowczego cytowanego w Fox News:

Starszy urzędnik wywiadu USA, który wiedział o ataku powiedział, że naloty były przeprowadzane przy użyciu wywiadu dostarczonego przez Stany Zjednoczone i wymierzone w serię magazynów w Syrii, które były używane jako część rurociągu do przechowywania i wystawiania irańskich broni.
Urzędnik powiedział, że magazyny służyły również jako rurociąg dla komponentów wspierających irański program nuklearny.

Liczba ofiar jest niepewna i zmienna, ale Fox potwierdził również, że jest to „masywne” z maksymalnie 18 uderzeniami pocisków wzdłuż granicy w kilka składów broni.

Powszechnie mówi się, że sekretarz stanu Mike Pompeo spotkał się niedawno z szefem izraelskiego Mossadu, być może w celu koordynowania właśnie takiego ataku.

Źródła izraelskie nazwały to dalej wyraźnym „przesłaniem” dla Iranu przed objeciem przez Bidena urzędu:

Szef izraelskiego Instytutu Badań nad Bezpieczeństwem Narodowym, generał dywizji (rez.) Amos Yadlin, powiedział, że za zbombardowaniem syryjskiej prowincji Deir Ezzor, Tel Awiw chciał przekazać wiadomość Iranowi.
W oświadczeniu dla izraelskiego oficjalnego kanału informacyjnego Kan, Yadlin powiedział, że atak przeprowadzony przez Izrael w gubernatorstwie Deir Ezzor jest „ważny, a przesłanie dla Iranu jest takie, że Izrael nie przestanie działać (przeciwko Iranowi i Syrii) nawet w erze Bidena”.
„Dzisiejszy atak w Syrii ma unikalną charakterystykę – ataki na bardzo duże odległości w Deir Ezzor i Albukamal, szeroki wachlarz celów, w tym na obszarach miejskich, wiele ofiar” – powiedział Yadlin, były szef izraelskiego wywiadu wojskowego (AMAN).

„Izrael jest zdeterminowany, aby nadal zajmować się zdolnościami wojskowymi, które Iran buduje w regionie Syrii, oraz infrastrukturą do transportu broni” – dodał gen. Yadlin.

W międzyczasie, czołowi izraelscy urzędnicy ostrzegają teraz świat, że gdyby Joe Biden ponownie zawarł umowę nuklearną z Iranem, izraelskie wojsko prawdopodobnie przypuści prewencyjny atak na Iran.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *