Administracja Bidena potwierdziła, że prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski jest w drodze do USA

Zełenski wygłosi przemówienie na wspólnej sesji Kongresu, podczas której posłowie debatują nad największą jak dotąd amerykańską pomocą finansową dla Ukrainy.

Oprócz spotkania z prezydentem Joe Bidenem, Zełenski ma przemawiać w Kongresie w środę po południu, ponieważ prawodawcy planują wydać więcej pieniędzy dla Ukrainy w swoim najnowszym rachunku wydatków o wartości 1,7 biliona dolarów. Budżet obejmuje ponad 45 miliardów dolarów na nową pomoc wojskową i humanitarną dla jego kraju.

W oświadczeniu prasowym administratora Bidena w środę rano stwierdzono, że przemówienie Zełenskiego na wspólnej sesji Kongresu zademonstruje „silne, ponadpartyjne poparcie dla Ukrainy”.

W oświadczeniu czytamy;

„Wizyta podkreśli niezłomne zaangażowanie Stanów Zjednoczonych we wspieranie Ukrainy tak długo, jak będzie to konieczne, w tym poprzez udzielanie pomocy gospodarczej, humanitarnej i wojskowej”

W swoim oficjalnym oświadczeniu Biały Dom dodał, że prezydent Biden wzywa świat do wsparcia Ukrainy.

„Trzysta dni temu Rosja rozpoczęła brutalny atak na Ukrainę. W odpowiedzi prezydent Biden zebrał świat, by wesprzeć naród Ukrainy w obronie jego suwerenności i integralności terytorialnej” – czytamy w oświadczeniu. „Podczas wizyty prezydent Biden ogłosi znaczący nowy pakiet pomocy w zakresie bezpieczeństwa, aby pomóc Ukrainie obronić się przed rosyjską agresją”.

Zełenski ma się spotkać z prezydentem Bidenem w środę o godzinie 14:00 na South Lawn. Stamtąd obaj przeniosą się na dwustronne spotkanie w Gabinecie Owalnym. Program kończy się wystąpieniem Zełenskiego w Kongresie o 16:30 ( według czasu w Waszyngton, D.C. ).

Biuro Zełenskiego wydało również oświadczenie w środę rano potwierdzające, że trwa podróż do USA, dodając, że ukraiński prezydent właśnie wrócił z wizyty u obrońców pierwszej linii w Bachmucie:

„21 grudnia spotka się w Waszyngtonie z prezydentem USA Josephem Bidenem, z którym omówi kompleksową współpracę obu krajów, w szczególności w zakresie wzmacniania odporności i zdolności obronnych Ukrainy, wspierania jej suwerenności i przywracania terytorialnej integralność.

„Głowa państwa wygłosi również przemówienie na wspólnej sesji obu izb Kongresu USA oraz przeprowadzi szereg spotkań bilateralnych”.

Rozległe środki bezpieczeństwa były już w toku w stolicy kraju w środę rano, gdy dystrykt przygotowywał się do wizyty wysokiego szczebla.

Już o 4:30 można było zobaczyć krążowniki policji Kapitolu ustawione w kolejce przed budynkiem Kapitolu wraz z cementowymi barykadami blokującymi drogi prowadzące do budynku.

W imieniu ponadpartyjnych przywódców Kongresu przewodnicząca Izby Reprezentantów Nancy Pelosi z Kalifornii wysłała list do Zełenskiego, zachęcając go do wizyty w Waszyngtonie, w liście wyjaśniającym „ogromny szacunek i podziw” przywódców dla ukraińskiego prezydenta.

„W obliczu przerażających okrucieństw Putina ukraińscy bojownicy o wolność zainspirowali świat żelazną wolą i niezłomnym duchem do walki z brutalną, nieuzasadnioną inwazją Rosji” – napisała Pelosi. „W tej mrocznej chwili wasze odważne, patriotyczne, niestrudzone przywództwo zgromadziło nie tylko wasz lud, ale cały świat, aby dołączył do pierwszej linii frontu walki o wolność”.

Według Associated Press oczekująca pomoc byłaby największą kwotą pomocy finansowej USA dla Ukrainy od początku wojny i ma na celu wsparcie walki z Rosją w nadchodzących miesiącach.

Oczekuje się również, że Kongres ogłosi w środę duży pakiet pomocy wojskowej o wartości 1,8 miliarda dolarów, który obejmie baterię rakiet Patriot i precyzyjnie kierowane bomby dla ukraińskich myśliwców.

Według AP amerykańscy urzędnicy powiedzieli, że pakiet obejmie około 1 miliarda dolarów broni z zapasów Pentagonu i 800 milionów dolarów finansowania za pośrednictwem Inicjatywy Wsparcia Bezpieczeństwa Ukrainy, zgodnie z AP.

Chociaż oczekuje się, że ogromny rachunek wydatków uzyska poparcie wielu Republikanów w Izbie Reprezentantów i Senacie, nie wszyscy zgadzają się na dodatkowe fundusze. Niektórzy republikańscy prawodawcy argumentowali, że nowa runda pomocy, która zwiększy zaangażowanie USA w wojnę do ponad 110 miliardów dolarów, jest niewłaściwa bez większej odpowiedzialności.

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Related Posts
Total
0
Share